دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر درباره بررسی و مطالعه مکانیزم های بانک های اطلاعاتی توزیع شده سیار

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تفرش

دانشکده فنی مهندسی

موضوع پروژه:

بررسی و مطالعه مکانیزم های بانک های اطلاعاتی توزیع شده سیار

Distributed mobile Database

چکیده

امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون در پیشرفت تکنولوژی بی سیم و وجود ارتباطات ماهوارهای اهمیت وجود امنیت در ارسال اطلاعات از اهمیت بالایی بر خوردار است.

همچنین تکنیک های ذخیره سای اطلاعات و پروتکل های به روز رسانی یکی از موارد مهمدر بحث ارتباطات بی سیم است.

پیشرفت در تکنولوژی سیار و قابلیت دسترسی به اطلاعات در هر موقعیتی یکی از عواملی که ذهن محققان را به خود جلب کرده است.

در این راستا تکنیک های ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه داده سیارومعماری پایگاه داده سیار و پردازش اطلاعات سیار وبررسی محدودیت های موجو و قابلیت اطمینان از صحت ارسال مدیریت داده سیار و پردازش پرس وجو ها و تکنیک های بهینه سازی از جمله موارد مهم در امر ار تباطات می با شد.

به همین دلیل در این پروژه سعی بر ان داشتم موارد یا د شده را کاملا مدنظر داشته باشم. یکی از موارد بسیار ارزنده می باشد.

بخش اول:

داده سیار و مدیریت

Transaction

داده سیار و مدیریت انتقال

نمونه ای از پردازش سیار ادغام شدن تکنولوژی شبکه های بی سیم است . سرعت درگسترش این تکنولوژی باعث بوجود آمدن تغییرات زیاد و بوجود آمدن مشکلاتی درسطح سیستم های پایگاه داده سیار می شود. کاربران سیار می توانند دسترسی به اطلاعات مستقل در موقعیت فیزیکی در ارتباطات بی سیم بدست آورند. گرچه ،دسترسی و تغییر در اطلاعات بدون ایجاد محدودیت برای کاربران و پردازش پیچیده داده حاصل نمی شود. روش پردازش در پایگاه داده سیار کاملاً متفاوت از پردازش در پایگاه داده توزیع شده می باشد. ما در اینجا به بحث و بررسی تغییرات بنیادی درباره مدیریت داده در پایگاه داه سیار می پردازیم . و همچنین درباره پردازش سیار و داده های فراگیرمدیریت حافظه و پشتیبانی از داده و روش پرس و جو به بحث و بررسی می پردازیم .

همچنین درباره e – commerce و نگهداری داده سیار و نرم افزارهای سیار بحث وبررسی می کنیم .

پیشرفت سریع در تکنولوژی ارتباطات cellular، شبکه های محلی بی سیم وسرویس های ماهواره ای ما را به سمت ادغام کردن پردازش سیار هدایت می کند. درپردازش سیار، کاربران به مناطق جغرافیایی ثابتی دسترسی ندارند؛ در عوض کاربران در شبکه بین مناطق جغرافیایی حرکت می کنند.

در این راستا باید به موارد چون هزینه پایین و قابل حمل بودن توجه بالایی داشت .وسایلی مثل laptopها و PDAها امکان کارکردن از هر مکانی و در هر زمانی (مثل اداره ،خانه و یا در حال مسافرت ) را با شبکه ارتباطی بی سیم ممکن ساخته اند. بنابراین پیشرفت تکنولوژی ، کامپیوترهای قابل حمل در اختیار بسیاری از کاربران قرار می دهد. ارتباط بی سیم برای ارتباط با شبکه جهانی اینترنت استفاده می شود.

هر واحد سیار آمادگی دارد با شبکه بی سیم با شبکه اطلاعاتی جهانی متصل شود.خصوصیت قابل حمل بودن باعث بوجود آمدن تغییرات جدیدی در مدیریت پایگاه داده سیار و پردازش های توزیع شده را باعث شده است .

نرم افزارهای پایگاه داده ای که از پردازش سیار حمایت می کنند هنوز در مرحله رشد وتکامل می باشند. لزوماً وجود شبکه های بی سیم و انتقال داده و متدلوژی های دسترسی به داده و پیشرفت سیستم های نرم افزاری پایگاه داده پیشرفته که باعث گسترش طراحی های سیستم های پایگاه داده باعث بوجود آمدن پردازش سیار شده اند. چگونه اداره کردن یک دور طولانی disconnetion و تحقیق درباره محدودیت های دیگر پردازش سیار مثل محدودیت عمر باتری و پهنای باند را مورد بررسی قرار می دهیم . در پردازش سیار،توانایی به اشتراک گذاری داده از زمانی که کاربران توانسته با قابلیت دسترسی به اطلاعات و سرویس ارتباطات بی سیم مهیا شده است . که حتی زمانی که کاربران در حال حرکت هستند می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. در آینده کاربران سیارمجبورند داده هایشان را با همدیگر به اشتراک بگذارند. این امر باعث بوجود امدن توجه بیشتر به اشتراک گذاری داده در پردازش سیار را بوجود می آورد. البته این امر به خاطرمحدودیت در کانال ارتباطی بی سیم است .

بعضی از سؤالات متعددی که در این زمینه بوجود می آید به قرار زیر است :

Query در محیط پرازش سیار چگونه است ؟

چگونه حافظه به داشتن ارتباطی با کمترین هزینه کمک می کند؟

اداره کردن مدیریت پایگاه داده در هر مکان به چه صورت است ؟

در این جا به بحث و بررسی درباره بعضی از مشکلات بیان شده در پردازش پایگاه داده سیار می پردازیم و در آخر به ارائه راه حل هایی درباره موضوع می پردازیم . نتایج بررسی ها را به عنوان نتیجه تحقیقات بیان کنیم . در فصول بعدی درباره معماری پایگاه داده سیاربه بحث می پردازیم . و نکات برجسته ای درباره پردازش داده و محدودیت های موجود را بررسی می کنیم . همچنین به درک عمیقی درباره مدیریت داده سیار می رسیم و بحثی درباره پردازش در پایگاه داده سیار انجام می دهیم . در بخش بعد نتایج تحقیقات درباره پایگاه داده سیار را بررسی می کنیم سپس نتیجه گیری می کنیم .(برخی از مشکلات شامل سیستم حمایت سرویس ها اتصال ، مدیریت داده در سیستم توزیع شده می باشد.)

معماری پایگاه داده سیار

در محیط پردازشی سیار که در شکل زیر مشاهده می کنید شبکه شامل میزبان های ثابت (FHS) و واحدهای سیار (MUs) و ایستگاه های اصلی (BSs) ایستگاه های حمایتی سیار MSS می باشد. MUs متصل به اجزای شبکه Wired که BS بوسیله کانال های بی سیم به هم مرتبط می باشند. MUs کامپیوترهای قابل حمل پرقدرتی هستند، که بصورت آزادانه در یک محدوده حرکت می کنند. که ما آنهارا به عنوان یک منطقه جغرافیایی G¨ نام می بریم . بطور مثال در شکل G , 2 تمام سطح پوشیده شده توسط Bssها است .

سایز Cell اساساً وابسته به پهنای باند د کانال های ارتباطی بی سیم است .برای حمایت از MUsهای متحرک و بهره برداری دوباره از آنها، کلاً G به سطح های کوچکتر به نام Cell تقسیم شده است .

یک BS مخصوص مدیریت هر Cell را برعهده دارد. هر BS اطلاعاتی مثل profileکاربر، فایل های login و حقوقِ دسترسی با فایل های خصوصی کاربران را در خود ذخیره می کند.

ارتباط میان MU فقط با مسئولیت BS مربوط به هر Cell بوجود خواهد آمد. به ترتیب درآوردن mobile نیازمند حرکت نامحدود MU درون G است (حرکت inter – cell)و در میان باید قادر به دسترسی به data درون هر cell باشیم .

یک MU خودش تغییر در موقعیت و ارتباطات شبکه بوجود می آورد. درحالی که درحرکت ، یک میزبان سیار خودش – ارتباطات شبکه بی سیم را حفظ می کند. تحت حمایت BSsهای ارتباطات با شبکه بی سیم برقرار می شود. BSs و FHs (میزبان های ثابت ) هستندکه عمل انتقال و مدیریت داده با کمک سرور پایگاه داده (DBS) که متشکل از پایگاه داده به هم پیوسته ای است که قادر است بدون گذاشتن تأثیر, هروضعیتی را در شبکه سیاربوجود آورد. DBS می تواند همچنین در BSs نصب شود یا می تواند بخشی از FHs باشدیا می تواند بصورت مستقل از BS و FH باشد.

BSs معمولاً به عنوان نرم افزار کاربردی استفاده می شود، آنقدر که یک کاربر سیارمی تواند نرم افزار را از نزدیکترین download, FH کند و بعد از آن نرم افزار را بر روی یک palmtop اجرا کنید. یااینکه آنرا بر روی یک FH راه دوری اجرا کنید. بنابراین بیشترین کاربرد نرم افزار در کپی برداری است . یک میزبان سیار ممکن است نقش های مختلفی رادر یک سیستم توزیع شده بازی کند. یک MU ممکن است گنجایش سروری داشته باشدکه توانایی انجام دادن محاسبات محلی و کنترل جریان و الگوریتم recovery را در خودداشته باشند. بعضی از cpu MU های با سرعت خیلی پایین و حافظه خیلی کمی دارند.بنابراین عملکرد این نوع MU فقط بصورت یک ابزار I/O است . بنابراین ، این MUهاوابسته به تعدادی FHs خواهند بود. در این محیط پردازشی سیار داده ها بصورت sharedذخیره می شود و بوسیله شماری از DBSsها کنترل می شوند.

وقتی که یک MU سرویسی را به BS درون یک Cell ارجاع می دهد پروتکل
hand – off برای انتقال داده ها را یک BS به BS دیگر, در یک سلول جدید به BS دیگراستفاده می شود. پروتکل hand – off پیوند ارتباطی جدید است و همچنین شامل مهاجرت انتقال پردازش و حالت پایگاه داده از یک BS به BS دیگر شود. کل پردازش های پروتکل hand – off جدا از MU می باشد و مسئولیت انتقال پیوسته داده در حال اتصال رابرعهده دارد.

واسط بی سیم می تواند بصورت شبکه Cellular با پهنای باند 10 تا 20 کیلوبیت برهر ثانیه باشد یا در سطح یک شبکه محلی بی سیم (LAN) با پهنای باند 10 Mbps باشد(بطور مثال NCR wavelan و Motorola ALTAIR). شبکه های Wired ثابت می توانند باپهنای باند 10 Mbps در اینترنت باشند و سرعت 100 Mbps برای FDDI باشد Mbps144 برای ATMها باشد.

 مدهای عملیات

در پردازش سیار چند مد عملیاتی موجود است . در سیستم توزیع شده قدیمی hostفقط با یکی از دو مد موجود کار می کردند. شبکه در حال اتصال , یا کلاً بصورت disconnectباشد. مد عملیات در پردازش سیار ممکن است بصورت یکی از حالت های زیر باشد:

– اتصال fully (اتصال نرمال )

– طلا disconnected (بطور مثال زمانی که یک MU خراب شده )

– ارتباط جزئی یا ارتباط ضعیف (یک ترمینال با یک شبکه با پهنای باند کم ارتباط برقرار می کند)

بعلاوه اینکه ، برای نگهداری انرژی یک کامپیوتر سیار ممکن است وارد یک مد نگهداری انرژی که به نام ( doze-state )شود. وضعیت doze یک MU خراب شده و یا ماشین بصورت disconnect باشد بوجود خواهد آمد. در این مد سرعت CLKها کاهش پیدا می کند وهیچ کاربری حق انجام هیچ عملیاتی را ندارد.

اغلب مدهای disconnect در پردازش سیار قابل پیشگویی می باشند. پروتکل هایی برای آماده سازی سیستم برای انتقال بین حالت های مختلف مدها طراحی شده اند.

یک host سیار باید قادر به انجام عملیات به صورت مستقل حتی در طول مدتی که کلاً ارتباط قطع است باشد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود کامل پایان نامه بررسی و مطالعه مکانیزم های بانک های اطلاعاتی توزیع شده سیار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *