پایان نامه مقطع دکتری رشته داروسازی با موضوع بررسی ایزومری در اکسیم

دانلود پایان نامه

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد علوم دارویی

پایان نامه:

جهت دریافت درجه دکتری داروسازی

موضوع:

بررسی ایزومری در اکسیم حاصل از 2- (4- ترسیوبوتیل
– 1- سیکلوهگزنیل)- 4- ترسیوبوتیل سیکلوهگزانون

خلاصه فارسی:

هدف از انجام این پایان نامه سنتز اکسیم از 2ـ (4ـ ترسیوبوتیل ـ 1- سیکلوهگزنیل)- 4ـ ترسیوبوتیل سیکلوهگزانون و بررسی ایزومری های اکسیم تهیه شده می باشد.

با توجه به اهمیت اکسیم ها در بسیاری از داروها و ترکیبات درمانی از جمله آنتی دوت سموم ارگانو فسفره و داروهای آنتی نئوپلاستیک، علف کش ها، ضد قارچ ها و قارچ کش ها و … مبادرت به سنتز این واحدها نمودم.

ابتدا 4ـ ترسیوبوتیل سیکلوهگزانون را در حضور (%40) KOH و اتانول رفلاکس نموده، سپس از حاصل بدست آمده در حضور هیدروکسیل آمین و هیدروکلراید و سدیم استات، اکسیم مربوطه بدست آمد.

تمامی موارد توسط طیف سنجی IR، NMR . H، NMR . C13 مورد بررسی قرار گرفتند. و ایزومری اکسیم حاصله مورد بررسی قرار گرفت.


مقدمه:

با پیدایش شیمی داروئی با تلفیق شیمی آلی سنتیتک، جنبه های فارماکلوژیک و اهداف بالینی به تحولی شگرف در علم داروسازی منتهی شد. تهیه ترکیبات رهبر توسط علم شیمی و تطبیق آن با مقاصد درمانی بوسیله مطالعات بالینی مسیر تحقیقات را به سمت تولید دسته های داروئی جدید سوق داده است. بی شک موفقیت علم پزشکی در سال های اخیر تا حد زیادی مرهون این کشفیات است. البته پیشرفت در این زمینه به دور از مشکلات نبوده و عدم هماهنگی واحدهای مختلف از جمله «بالینی» در پذیرش و استفاده از داروهای جدید و یا بهره مند نبودن از روش های کنترل شده موانعی بر سر راه تحقیقات به حساب می آمدند.

پزشکی امروز جهت بکارگیری روش های مطلوب به داروهائی با طیف اثر انتخابی تر و عوارض جانبی کمتر نیازمند است و این امر به جز در سایه تلاش های متخصصان شیمی داروئی محقق نخواهد شد، روندی که در تمام طول تاریخ علی رغم معضلات محدودیت ها و موانع بیشمار به همت دانشمندانی فرزانه به بهترین نحو پیش رفته و در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

کلیات:

1-1- اکسیم ها و کاربرد آنها:

اکسیم ها به نحو گستر ده ای در خالص سازی و شناسائی ترکیبات کربونیل دار استفاده می شوند. [1].

همچنین گروه عاملی اکسیم، آمید و لاکتام با داشتن خواص داروئی و بیولوژیکی متفاوت، کاربردی وسیع در فرآیندهای بیوسنتزی، کشاورزی، داروسازی و ساخت رنگ ها در صنعت دارند [2].

ترکیبات کربونیل محافظت شده نظیر اکسیم ها به دلیل سهولت تهیه و پایداری خوب برای شیمیدانان آلی از ارزش زیادی برخوردارند و روش های مختلفی برای محافظت زدائی آنها گزارش شده است. [5-3 ]. اکسیم ها حد واسط های مهمی در شیمی آلی اند که در تهیه آمین ها [6]، آمیدها [7] یا لاکتام ها [8] و شناسایی آلدئیدها و کتن ها [1] بکار می روند.

همچنین، همانطور که گفته شد، عامل اکسیم و مشتقات آن در اغلب ترکیبات داروئی وجود دارند [9].

اکسیم ها کاربردهای درمانی وسیعی دارند از جمله این کاربردها:

– به عنوان آنتی دوت مسمومیت با گازهای جنگی

– به عنوان آنتی دوت مسمومیت با سموم ارگانو فسفره

– به عنوان ضد قارچ

– به عنوان علف کش

– به عنوان ضد کرم

– و …

در این بخش سعی می گردد آثار فارماکولوژیک اکسیم ها و کاربردهای آنها بر اساس مقالات بدست آمده بررسی گردد.

1-1-1- اثر اکسیم ها به عنوان آنتی دوت گازهای جنگی:

آسیب ناشی از مواد شیمیائی در عملیات نظامی برای اولین بار در جنگ جهانی اول (1918-1914) زمانی که گاز کلرین Chlorin Gase در یک باد ملایم از سیلندرهای بزرگ به محیط خارج انتشار یافت صورت گرفت. از آن پس مواد شیمیائی متعددی در جنگ جهانی اول بکار رفت در آن زمان از مواد تاول زائی به نام گاز خردل Mustardgas استفاده می شد که بالاترین آسیب جنگی را در آن زمان ایجاد کرد [10].

در اواخر جنگ جهانی دوم گازهای اعصاب یا Nerve Gases توسط آلمانی ها کشف گردیدند. به همین دلیل گازهای عصبی سارین، سومان و تابون را عوامل G – می نامند. در سال 1955 دسته بزرگتری از گازهای عصبی در یک لابراتوار تجارتی تولید حشره کش کشف گردید. این ترکیبات تازه با عنوان عوامل V – شناخته شدند.

اکثر این ترکیبات در حین آزمایشاتی که برای تهیه حشره کش های ارگانو فسفره صورت می گرفت سنتز شدند. در این قسمت مهمترین این ترکیبات را مورد مطالعه قرار می دهیم:

تابون GA:

تابون (TABUN) در اواخر جنگ جهانی دوم توسط آلمان ها ساخته شد و در پایان جنگ یکی از تأسیسات تولیدی آن بدست روس ها افتاد. قدرت تابون حدوداً نصف سارین و یک چهارم سومان است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مقطع دکتری رشته داروسازی با موضوع بررسی ایزومری در اکسیم

این نوشته در داروسازی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید